Ratusz w Niepołomicach


Ratusz w Niepołomicach to ważny zabytek architektury, usytuowany w malowniczym mieście Niepołomice, które leży w województwie małopolskim, w obrębie powiatu wielickiego.

Ten reprezentatywny obiekt był świadkiem wielu znaczących wydarzeń historycznych i kulturalnych, a jego obecny stan jest wynikiem starannej konserwacji. Ratusz został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w 1994 roku, co przyczyniło się do jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.

Historia

Ratusz w Niepołomicach to ciekawa budowla neogotycka, powstała w 1903 roku na podstawie projektu renomowanego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Obiekt ten został wzniesiony jako miejsce pracy dla władz miejskich, a jego powstanie było rezultatem inicjatywy ówczesnego burmistrza, Władysława Wimmera.

Warto zauważyć, że z okazji stulecia istnienia, ratusz przeszedł gruntowną renowację, co podkreśliło jego znaczenie w miejskim krajobrazie. Obecnie w ratuszu znajduje się Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, który pełni kluczową rolę w zarządzaniu lokalnymi sprawami.

Opis Architektoniczny

Oś konstrukcji tego historycznego budynku to narożna, sześcioboczna wieża, która wyróżnia się dwoma kondygnacjami. Dolna część wieży charakteryzuje się ułożeniem z czarnej i czerwonej cegły, w której wstawione zostały niewielkie okna. W górnej kondygnacji występują większe okna, ozdobione kamiennymi obramieniami. Interesującym elementem jest także dolna część wieży, która od strony ulicy prezentuje trzy ostrołukowe okienka, podczas gdy na innych fasadach wielobocznej bryły część okien została zamieniona na wnęki.

Warto wspomnieć, że między parterem a pierwszym piętrem biegnie gzyms z czarnej cegły, który ma kluczowe znaczenie dla całej architektury budowli. Ozdobą wieży jest gzyms harmonizujący z architekturą budynku, usytuowany pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją, którego forma to pas złożony z czarnej cegły, przetykanej wątkiem z cegły czerwonej. Dodatkowo, pod dachem znajdziemy arkadowy gzyms kordonowy, nadający całości elegancji.

Wieża jest przykryta dachem wielospadowym z przełamaniami, pokrytym karpiówką, który ozdobiony jest czterema drewnianymi dymnikami oraz wieżyczką z efektywną kutą chorągiewką i orłem, co nadaje mu monumentalnego charakteru.

Do wieży przylegają dwa prostokątne skrzydła, ustawione pod kątem prostym. Skrzydło znajdujące się po prawej stronie, wznosi się nad głównym wejściem, które jest zadaszone trzema ostrołukowymi arkadami, wchodzącymi w część parterową. Powเหนือ gzymsu międzypiętrowego w drugiej kondygnacji znajdują się trzy duże okna, także z kamiennymi obramieniami. Całość zamyka trójkątny szczyt schodkowy ze sterczynami i szeroką wnęką, z dwoma ostrołukowymi oknami, co nadaje budowli lekkości i finezji.

Drugie, lewe skrzydło ratusza, ma dwuosiowy układ i jest przykryte dachem dwuspadowym. Charakteryzuje się małymi oknami w dwóch kondygnacjach, skromnie ozdobionymi kamiennymi obramieniami. Elewacja tej części budynku zdobiona jest ceglanym gzymsem kostkowym, co dopełnia całość architektonicznej kompozycji.

W 1990 roku, z okazji setnej rocznicy urodzin, odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pochodzącemu z Niepołomic gen. Walerianowi Czumie, co ukazuje jak istotna historia tego miejsca jest dla lokalnej społeczności.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.08.2013 r.]
  2. a b Niepołomice. Ratusz.. niepolomice.eu. [dostęp 17.02.2023 r.]
  3. Jerzy Wowczak: Jan Sas-Zubrzycki. Architekt, historyk i teoretyk architektury. Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”, 2017 r., s. 84-85, ISBN 978-83-65080-63-9.

Oceń: Ratusz w Niepołomicach

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:12