15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości, który ma na celu zwrócenie uwagi na wagę trzeźwości za kierownicą i jej wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W tym roku szczególnie akcentowane jest odpowiedzialne zachowanie kierowców oraz stanowcze mówienie „nie” alkoholu podczas jazdy. Statystyki dotyczące wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących zwracają uwagę na poważne konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda po spożyciu alkoholu.
W roku 2024 odnotowano, że nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 1 230 wypadków, w wyniku których 176 osób straciło życie, a 1 441 zostało rannych. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do roku poprzedniego, liczba wypadków zmniejszyła się o 101, co stanowi spadek o 7,6%. Oprócz tego liczba ofiar śmiertelnych obniżyła się o 36, czyli 16,9%, a liczba rannych spadła o 65, co oznacza 4,3% mniej w porównaniu z rokiem 2023. Takie wyniki są efektem intensywnych działań Policji oraz wzmożonej kontroli drogowej.
Policja przeprowadziła w 2024 roku ponad 16 milionów badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ujawniając prawie 92 tysiące przypadków jazdy pod wpływem. Mimo pozytywnych tendencji w statystykach, każdy przypadek prowadzenia pojazdu po alkoholu może prowadzić do tragedii. Alkohol negatywnie wpływa na zdolności kierowcy, w tym na koncentrację oraz czas reakcji. Warto zatem pamiętać o odpowiedzialności na drodze i reagować na sytuacje, które mogą zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego, zgłaszając podejrzanych kierowców.
Źródło: Policja Wieliczka
Oceń: Światowy Dzień Trzeźwości – Apel o Bezpieczeństwo na Drogach
Zobacz Także